Menu2

EKOLOGIA W NASZEJ SZKOLE MAŁY ORNITOLOG MAŁY ENTOMOLOG

Szkoła Podstawowa

MAŁY ORNITOLOG

 

Nasze ptasie sąsiedztwo

 

Nasze karmniki, które są świetnym miejscem obserwacji ptaków w czasie zimy znajdują się na posesji szkolnej.  Dwa ulokowane zostały w ogrodzie „ZIELONA SZKOŁA”, dwa w ogrodzie dydaktycznym „PTASI ZAKĄTEK”, jeden na parapecie sali przyrodniczej.

Są one odwiedzane przez wszystkie dzieci ze szkoły. Szczególnie maluszki z klas „0” oraz I-III chętnie przychodzą po to, aby oprócz obserwacji, wsypać im również pyszne co nieco.....  Pomocą w poznawaniu ptaków i sposobów ich dokarmiania  służyli leśnicy z Nadleśnictwa Mrągowo. W połowie lutego pani leśnik Ewa Pietrzak  - podczas zajęć praktycznych dla klasy 2 g i 2f - nauczyła dzieci, jak ze zgromadzonego pokarmu (ziarna zbóż, lnu, słonecznika, suszonych owoców) samodzielnie wykonać ptasią stołówkę. Ptasie przysmaki dzieci zawiesiły niezwłocznie w ogrodzie szkolnym, czyli w  "Ptasim  Zakątku".

   W grupie najmłodszych dzieci  z klas „O”  również odbyła się lekcja przyrody, na której gościliśmy leśnika z Nadleśnictwa Mrągowo - pana S. Chodkowskiego. Spotkanie dotyczyło tematu „Dokarmianie ptaków zimą ”. Dzieci poznały ptaki, które pozostają zimą w kraju, usłyszały wiele ciekawostek z ich życia. Dowiedziały się, czym należy je dokarmiać, aby były zdrowe. Nadleśnictwo Mrągowo przekazało również  karmnik, dwie budki lęgowe oraz „kule z pokarmem”.

Na parapecie sali 24, która jest salą przyrodniczą dla klas IV-VI podczas całej zimy odbywały się istne „ptasie pokazy” wdzięczności za wysypywany pokarm. Przetestowaliśmy ptasie gusty – najbardziej naszym skrzydlatym przyjaciołom smakowały ziarenka słonecznika, których w czasie zimy „znikło” w zziębniętych gardziołkach ponad 13 kilogramów! Chyba wieści o naszej restauracji godnej miana „TOP – CHEF” rozeszła się po dalekiej okolicy, bo przyleciały do nas ptaki, których wcześniej nie mieliśmy okazji oglądać. Pani Mariola pozwoliła każdej klasie podczas lekcji przyrody choć na krótki czas usiąść bezszelestnie przy oknie i obserwować ptasie konsumpcje. Mamy zaszczyt poinformować, że w naszym karmniku gościły: sikorki bogatki, sikorki ubogie, sikorki modraszki, wróble domowe, mazurki , grubodziób, jeden kwiczoł i całe mnóstwo czyżyków.

Dzieci z klas 4-6 podczas lekcji przyrody często okrzykiem „dzięcioł” zachęcały do obserwacji tego ptaka, który przez całą zimę urzędował na wysokich sosnach po przeciwnej stronie jezdni. Mimo, że nie było to zgodne z tematem lekcji zapisanym na tablicy, dzieci mogły obserwować jego codzienne poszukiwanie jedzenia. Niestety, nie przyleciał ani razu do karmnika, choć był na wyciągnięcie ręki....

Uczestnicy koła przyrodniczego PRZYJACIEL PRZYRODY zachęceni bliskością ptaków, wykonali gazetkę o niektórych gatunkach „karmnikowych” przyjaciół.

Wielu wspaniałych ciekawostek na temat ptaków (ich budowy, przystosowania do lotu), mogły dowiedzieć się „starsze’ dzieci z klasy 5d i 5f podczas zajęć, które poprowadziła pani edukator Mazurskiego Parku Krajobrazowego – p. Martyna Kwiatkowska.

Pani Ewa Pietrzak z Nadleśnictwa Mrągowo przybliżyła dzieciom z dwóch klas piątych potrzebę migracji ptaków i sposoby na przetrwanie zimy.

Naprzeciwko okna pani dyrektor Ewy Lubowieckiej, na starym modrzewiu,  uwiła sobie gniazdko para gołębi sierpówek. Przepięknie gruchają. Pani dyrektor pozwala dzieciom przyjść i  poobserwować samicę siedzącą na gnieździe. Niedługo doczekamy się szkolnego potomstwa!

 

PODSUMOWANIE:

  • odbyły się wielokrotne zajęcia terenowe obserwacji ptaków przez najmłodsze dzieci  z klas 0-III, połączone z ich systematycznym dokarmianiem w dwóch ogrodach dydaktycznych
  • leśnik Ewa Pietrzak przeprowadziła zajęcia o ptakach pozostających na zimę i sposobach przygotowywania pokarmu w klasie 2g, następnie w klasie 2f,
  • leśnik Sławomir Chodkowski przeprowadził zajęcia dla dwóch klas „0” o ptakach pozostających u nas w czasie zimy
  • klasy 4 – 6 obserwowały (setki razy) ptasie harce w karmniku w sali 24 połączone z nauką rozpoznawania gatunków
  • uczestnicy koła przyrodniczego PRZYJACIEL PRZYRODY wykonali gazetkę ścienną dla wszystkich uczniów naszej szkoły,
  • klasy 5d i 5f uczestniczyły w szkoleniu o budowie i przystosowaniu ptaków do lotu przeprowadzonym przez edukatora MPK – Martynę Kwiatkowską
  • klasy piąte uczestniczyły w zajęciach przeprowadzonych przez p. Ewę Pietrzak, leśnika Nadleśnictwa Mrągowo na temat migracji ptaków i sposobów na przetrwanie zimy w Polsce

 

 

 

    http://zs1mragowo.edupage.org/album/?#gallery/100

    https://www.youtube.com/watch?v=EOY2ywufPWY

 


 

ZIMOWE PTAKOLICZENIE 2016

 

W pierwszym tygodniu ferii uczniowie naszej szkoły po raz pierwszy  wzięli udział w 12. ZIMOWYM PTAKOLICZENIU - akcji, której organizatorem jest  Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.

Spacer ornitologiczny, na który wyruszyli uczniowie pod opieką trzech nauczycielek – wolontariuszek trwał prawie dwie godziny. Dzieci zabrały ze sobą lornetki, przewodniki do rozpoznawania ptaków oraz zeszyt do prowadzenia notatek . Pogoda dopisała, więc i obserwacje były niezwykle udane.  

Podczas spaceru ornitologicznego dzieci dostrzegły dużą ilość kawek, sikorek bogatek, mazurków i wron. Trafiła się również nie lada gratka -  na drzewie siedziało stadko czerwonobrzuchych gili, które nie są częstymi gośćmi w naszej okolicy. Wyniki obserwacji zostały wysłane do Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

 

PODSUMOWANIE:

·  Takie zimowe ptakoliczenie pozwala dostrzec wokół nas ptaki, na które na co dzień nie zwraca się uwagi

· Dzieci poćwiczyły umiejętność korzystania z przewodnika do oznaczania roślin i zwierząt

·  Dzieci były niesamowicie dumne z tego, że biorą udział w wielkim ogólnopolskim przedsięwzięciu (w dodatku w czasie ferii)

 

 

http://zs1mragowo.edupage.org/album/?#gallery/99

 

 

 

 

 


 

NOCNE SOWIE SZALEŃSTWA.....

 

W  piątek 11 marca 2016 r. w naszej szkole, tak jak w całej Polsce, odbyła się akcja „Noc Sów”.

Tak naprawdę to noc zaczęła się już od wczesnych godzin rannych. Zaangażowane były w tę akcję cztery klasy nauczania zintegrowanego i wszystkie (ponad 200) dzieci z klas IV-VI.

W realizacji zajęć z klasami młodszymi pomogła p. Ewa Pietrzak – leśnik edukator Nadleśnictwa Mrągowo, która przeprowadziła warsztaty dla czterech klasach. Następnie w salach lekcyjnych dzieci  wykonywały prace plastyczne, rozwiązywały zadania, łamigłówki oraz rebusy o tematyce „sowiej”. 

Aby utrwalić wiedzę o sowach i zintegrować dzieci z młodszych i starszych klas, szóstoklasiści przygotowali gry i zabawy „sowie”, za które można było otrzymać drobne upominki.

Klasy IV-VI wysilały swoje umysły i  ćwiczyły zdolności artystyczne podczas czwartej lekcji, ponieważ każda klasa musiała rozwiązać test z wiedzy o sowach, wykonać pracę plastyczną (postać sowy) oraz nauczyć się śpiewać piosenkę do tekstu wiersza Anny Kamieńskiej „Sowa”  przygotowując jednocześnie własną  choreografię występu.

Podczas piątej lekcji w sali gimnastycznej nastąpiły międzyklasowe prezentacje.

Dzieci od września uczestniczące w kółku przyrodniczo – ekologicznym „PRZYJACIEL PRZYRODY”  spotkały się w szkole o godzinie 18.00. Najpierw, przez  półtorej godziny, pogłębiały wiedzę o dziesięciu gatunkach  sów zamieszkujących teren Polski ( wykorzystany został film przyrodniczy i  prezentacje multimedialne przygotowane przez stowarzyszenie  Ptaki Polski). Kolejny etapem było wyruszenie do lasu w celu ich wabienia. To było niesamowite przeżycie !!!  Bali się wszyscy, łącznie z paniami nauczycielkami !!!

W lesie, w absolutnej ciszy został włączony głośnikiem odgłos puszczyka – sowy, która zamieszkuje okoliczne lasy. Niestety, mimo kilkukrotnego włączenia sygnału żaden puszczyk nie odpowiedział. Nie zepsuło to jednak humorów, bo wycieczka ciemną nocą miała również inne atrakcje, które dzieci będą długo pamiętały !

Po powrocie do szkoły i krótkim posiłku nastąpiło przygotowanie „legowiska” do spania z materaców sportowych samodzielnie przyniesionych z sali gimnastycznej. Nietrudno się domyślić, że to spanie ( zgodnie z „sowim” zwyczajem) było naprawdę krótkie. Rano, po wspólnej herbatce dzieci rozeszły się do domów.

 

PODSUMOWANIE:

  • cztery klasy kształcenia zintegrowanego poznawały sowy podczas zajęć warsztatowych z panią leśnik oraz gier i zabaw w klasie,
  • wszystkie klasy I-III podczas przerwy mogły uczestniczyć w zabawach i grach przygotowanych przez szóstoklasistów,
  • wszystkie dzieci z klas IV-VI brały udział w ogólnoszkolnej imprezie o charakterze międzyklasowej rywalizacji ( nagrodą były trzy minuty na ściąganie z własnych notatek podczas następnej pracy klasowej z przyrody J ),
  • dzieci uczęszczające na kółko przyrodnicze PRZYJACIEL PRZYRODY uczestniczyły w nocnej wyprawie do lasu w celu wywołania puszczyka,
  • dodatkową atrakcją było spanie w klasie szkolnej na materacach sportowych

 

 

 

http://zs1mragowo.edupage.org/album/?#gallery/98

 

 

 


 

KARMNIKOLICZENIE

 

Na początku marca uczestnicy kola przyrodniczego PRZYJACIEL PRZYRODY wybrali się w teren, aby zorientować się, czy ludzie dokarmiają ptaki na osiedlu Grunwaldzkim. Jest to duże osiedle mieszkaniowe, położone nad jeziorem Czos.

Znajdują się tam bloki mieszkalne (około 20), każdy ma po cztery piętra + parter. W blokach są zwykle dwie trzy klatki schodowe.

Mimo, że na tym osiedlu mieszka wiele rodzin, tylko na 18 balkonach zauważyliśmy karmniki.

 

PODSUMOWANIE:

  • PRZYJACIELE PRZYRODY sprawdzili, że tylko na 18 balkonach osiedla grunwaldzkiego wywieszono karmniki dla ptaków i konieczne jest podczas następnej jesieni zorganizowanie akcji zachęcającej do dokarmiania ptaków na osiedlach miejskich Mrągowa.

 

 

 

http://zs1mragowo.edupage.org/album/?#gallery/97

 

 

 

 

 


 

KWIETNIOWE POSZUKIWANIA....

 

Jak tylko słońce mocniej zaczęło przygrzewać, dzieci rozpoczęły poszukiwania oznak, że ptaki już chcą łączyć się w pary. Niestety, pogoda była jeszcze niesprzyjająca. Mimo, że byliśmy wyposażeni w przewodniki do rozpoznawania zwierząt, nie nagraliśmy krzątających się podczas budowania domów ptaków, lecz tylko ich odgłosy.....  

Zamiast tego jednak dostrzegliśmy bardzo przykry widok spalonej trawy i postanowiliśmy, że należy ten temat poruszyć podczas następnego przedwiośnia, aby takie wypadki w naszym pięknym Mrągowie nie miały już miejsca!

 

PODSUMOWANIE:

  • zimowe kwietniowe dni nie sprzyjają jeszcze ptasim godom....
  • gdy będzie się kończyła zima następnego roku przeprowadzimy akcję propagującą zakaz wiosennego palenia traw

 

 

 

     http://zs1mragowo.edupage.org/album/?#gallery/96

     https://www.youtube.com/watch?v=27YOtxXrxh8

 

 

 


 

RANNE WIOSENNE ŚWIERGOTY....

 

Kiedy  byliśmy na zajęciach terenowych na początku kwietnia, gdy było jeszcze chłodno, nie widzieliśmy wiele krzątających się ptaków.

Poczekaliśmy więc cierpliwie do cieplejszych dni....  (noce były nadal chłodne). Temperatura +20 C o godzinie 500  nie przeszkodziła młodym przyrodnikom ( tym razem z klasy 4f) poznać gatunki ptaków, które swoim śpiewem szukały pary do założenia rodziny.

Sprawdzoną formułą okazało się spanie dzieci w szkole – oczywiście w spartańskich warunkach i.... (UWAGA, NIESPODZIANKA !)  z zakazem posiadania telefonów komórkowych oraz niezdrowego jedzenia typu: chipsy, słodycze, napoje gazowane.

Dodatkowym atutem był fakt, że mogliśmy się wybrać aż na dwa  zajęcia terenowe – wieczorne do parku Sikorskiego w centrum Mrągowa oraz poranne – do lasu w okolicy jeziora Sułtapie i jeziora Czos. Oczywiście przygotowani byliśmy znakomicie – wyposażeni w lornetki i aparaty fotograficzne udaliśmy się w poszukiwaniu ptaków.

Nawet nie sądziliśmy, że wśród starych drzew  naszego najwyżej położonego w mieście parku zobaczymy i usłyszymy tyle gatunków ptaków: gołębie ( z dala nie dostrzegliśmy grzywacze czy sierpówki), które wysoko na gałęzi zalecały się do siebie, kosy, które maszerowały ochoczo po ścieżce, dzięcioł, który prezentował się na drzewie pięknie, lecz stukać w drzewo nie chciał.... No i kwiczoł (chyba), który w ubiegłorocznych jeszcze liściach wyszukiwał smacznych kąsków....

Po powrocie do szkoły należało przygotować sobie legowisko do spania. Koleżeńska współpraca okazała się niezbędna – ciężkie, zapaśnicze materace należało przynieść z sali gimnastycznej do sali przyrodniczej.

Następnym punktem programu była kolacja (tylko zdrowe kanapki!) oraz gry i zabawy integrujące , w tym ukochane przez dzieci podchody nocne na korytarzach szkolnych.

Nasz plan pójścia spać o godzinie 22.00 nie został zrealizowany.... Było już po północy, gdy ostatni przyrodnicy usnęli.

Następnego dnia pobudka była bardzo, bardzo poranna. O godzinie czwartej rano pani Mariola zapaliła światło i oznajmiła, ze ptaki w lesie już na nas czekają. O dziwo, nie było śpiochów i wszyscy wstali bardzo ochoczo. Mieliśmy godzinę na spakowanie „legowiska”, ubranie się i zjedzenie śniadania, ponieważ o godzinie 5.00 przed budynkiem szkoły byliśmy umówieni z panią leśnik Ewą Pietrzak, która pomogła nam rozpoznawać ptaki.

Całe miasto jeszcze spało, gdy młodzi ornitolodzy podążali do lasu. Po drodze widzieliśmy wróble, mazurki, sikorki fruwające wokół domków jednorodzinnych. Przy ogrodach działkowych zauważyliśmy na gałęzi modrzewia okazałą srokę. W lesie słyszeliśmy wiele ptaków, lecz nie mieliśmy szczęścia je zobaczyć. W naturalnym środowisku i w dość silnej porannej mgle pozostało nam jedynie zachwycanie się odgłosami, które raniutko były rzeczywiście niesamowite....  Nawet dźwięk dzięcioła stukającego w drzewo był jakiś taki ładniejszy!

Przyznać jednak należy, że jedna obserwacja ornitologiczna udała nam się na 100 % !

W lesie zauważyliśmy budkę lęgową. Ciekawi byliśmy, czyje to mieszkanko. Byliśmy bardzo cicho i po chwili przyleciał ptaszek, który przyniósł smaczne jedzonko swojej „żonie”, która siedziała na jajkach. Z początku samczyk sikorki modraszki nas nie zauważył i jego odgłos był naturalny, taki delikatnie „dzwonkowaty”. Gdy jednak powolutku zbliżaliśmy się i dostrzegł naszą obecność, nie był już taki spokojny. Odgłos stał się krótki, przeraźliwy. Byliśmy bardzo cicho, lecz nie cofnęliśmy się. I wtedy sikorka zaczęła przedziwny, szybki lot na drzewa oddalone o klika metrów, aby odwrócić naszą uwagę od pozostałej w budce jego rodzinki. To była wspaniała obserwacja, która została uwieczniona na filmiku!

W drodze powrotnej występ „TOP MODEL” miała również przed nami dorodna, pięknie upierzona sójka, która pozowała do zdjęć.

O godzinie 7.00 pożegnaliśmy się przed szkołą z panią leśnik i zrobiliśmy jedno, jedyne wspólne zdjęcie, bo zajęci obserwacją porannej  przyrody na tej „ptakoobserwacji” nakręcaliśmy tylko  filmiki! L

 

PODSUMOWANIE:

  •     Wieczorne ptakoobserwacje w parku
  •     Poranne ptakoobserwacje w lesie
  •     Nakręciliśmy cudowny filmik z sikorką modraszką w roli głównej

    NIE MA LEPSZEGO SPOSOBU NA ZINTEGROWANIE DZIECI ORAZ ZACHĘCENIE DO POZNAWANIA PRZYRODY NIŻ TAKIE NOCNE SPANIE W SZKOLEJ

 

 

Las o godz.  5:00 rano

  http://zs1mragowo.edupage.org/album/?#gallery/94

  https://www.youtube.com/watch?v=3FkYMH2kn2k

 

 

Park wieczorem

  http://zs1mragowo.edupage.org/album/?#gallery/95

  https://www.youtube.com/watch?v=wjjrajPcoAU

 

 

 

 

 

 


 

ORNITOLOGICZNA UCZTA

 

Tuż po długim majowym świętowaniu, dokładnie 5 maja 2016r. dwie klasy piąte wybrały się na wycieczkę ornitologiczną do Mazurskiego Parku Krajobrazowego w Krutyni.

Dzięki współpracy z panią Martyna Kwiatkowską i Judytą Gencza – edukatorkami MPK, które pełniły w tym dniu funkcję przewodniczek, mogliśmy w naturalny sposób zagłębić się w lesne ostępy i zobaczyć i usłyszeć to, czego inni nie mogą dostrzec.... Niestety, nie wszystko, co zobaczyliśmy zdążyliśmy nagrać... O zdjęciach prawie nie było mowy.... Podczas całych zajęć właściwie nie było nawet naszej mowy, bo nie śmieliśmy mącić leśnej ptasiej orkiestry. Zaczęło się od czapli, która usiadła po przeciwnej stronie rzeki, lecz niestety  szybko uciekła. Przez ponad godzinę słuchaliśmy świergotu, choć nagraliśmy tylko gągoła, który dziwnymi pozami próbował przypodobać się pani gągołowej, która jednak była nieczuła na jego zaloty.....  Gągoł to kaczka, która buduje swoje gniazdo na gnieździe! Słyszeliśmy też pierwiosnka, ziębę oraz inne ptaki, których niestety nie rozpoznaliśmy. Po ścieżce w krutyńskim PTTK przechadzał się drozd.... W centrum wsi oglądaliśmy okazałe gniazdo bocianie z czyszczącymi pióra bocianem.

Z wielką przyjemnością wysłuchaliśmy ciekawych opowieści pani Judyty i pani Martyny w Muzeum MPK, gdyż zgromadzonych zostało tam wiele okazów ptaków. Mogliśmy więc zobaczyc naszych śpiewaków, którzy jeszcze kilkanaście minut wcześniej kryli się w liściach,, które uniemożliwiały dobrą obserwację.

TO BYŁA PRAWDZIWA ORNITOLOGICZNA UCZTA!!!

 

 

 

     http://zs1mragowo.edupage.org/album/?#gallery/93

    https://www.youtube.com/watch?v=5V3TWbE2f6c

 

 

 

 

 


 

PERKOZOWO – ŁYSKOWE PIELGRZYMKI....

 

Początek maja to czas, kiedy możemy podziwiać jeszcze gniazdujące przy brzegu perkozy i łyski. Za kilka, kilkanaście  dni szuwary zrobią się zielone i z obserwacji będą nici.....

Z tego też powodu uczniowie naszej szkoły wybierają się licznie na pielgrzymki do gnizada perkoza i łyski, które znajdują się tuż przy brzegu. Zdyscyplinowane klasy miały okazję podziwiać łyskę i małe „łysiątka” J podczas karmienia, czyszczenia gniazda i pierwszych wypraw między trzcinami. Perkozy, które mają swoje gniazdo po sąsiedzku, ze stoickim spokojem czekały w tym czasie na swoje potomstwo, gdyż u tych ptaków okres inkubacji jest troszkę dłuższy. Mieliśmy jednak okazję zobaczyć, jak perkoz zszedł na chwile z gniazda i.... prawdopodobnie były w nim maleństwa! Jednak nasz sprzęt FOTO nie jest najlepszej jakości.... Przekonamy się o tym za kilka dni, gdy znów udamy się na „pielgrzymkę”. Może już pisklęta będą jeździły na grzbiecie u swoich rodziców?

Po drodze do gniazda spotkaliśmy pan Jana Bronickiego, który mieszka w pobliżu i opowiedział dzieciom o sporach o lepszą gniazdową miejscówkę, które przez dłuższy czas prowadziły obie pary -  łysek i perkozów. Ku naszej radości zakończyły się one pomyślnie.

Gniazda perkoza i łyski odwiedziło wielu uczniów klas I-III :

1g (22 uczniów),

3f (19 uczniów),

1f (25 uczniów),

1h (24 uczniów),

1e (22 uczniów),

2f (23 uczniów),

2g (20 uczniów).

Wspaniałą lekcje przyrody miały też klasy: 4e (20 uczniów), 4f (21 uczniów), 4g (20uczniów), 5d (18 uczniów), 6e (21 uczniów). Pozostałe klasy odwiedzą te ptasie rodzinki w następnych tygodniach.

Poznawanie ptaków wodnych to niemal nasz obowiązek, ponieważ Mrągowo ma w swoich granicach administracyjnych aż osiem mniejszych i większych jezior.  Poznawanie tych ptaków trwa cały rok – klasy czwarte przez miesiąc listopad przygotowywały się do konkursu „Ptaki naszych jezior i rzek”. Zwycięzcy, którzy zajęli miejsca I-III na podium wprawili w zadziwienie poziomem swojej wiedzy. 

Tradycją w naszej szkole jest to, że starsi uczniowie przekazują wiedzę maluchom z klas zintegrowanych. Uczniowie klasy 5d przygotowali prezentacje o ptakach spotkanych nad jeziorem (perkoz i łyska), czego efektem było wyjście kolejnych trzech klas na wyżej wspomnianą „pielgrzymkę”, bo nikt tak skutecznie nie zachęca jak nasze dzieci.....

Klasa 5f przygotowała uczniom klas trzecich samodzielnie wymyślone i własnoręcznie wykonane krzyżówki, których hasłem był jeden z ptaków spotkanych na wycieczce nad jezioro Czos lub do Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Sprawiły one dużą radość uczniom klasy trzeciej.

Klasy starsze miały możliwość pogłębienia swojej wiedzy ornitologicznej uczestnicząc w konkursie na prezentację multimedialną  „PTAKI  W NAJBLIŻSZEJ OKOLICY”. Prace były tak piękne, że z pewnością zostaną wykorzystane podczas zajęć z dziećmi. Jury przyznało trzy pierwsze miejsca i jedno wyróżnienie!

Co roku w naszej szkole organizujemy konkurs matematyczno – przyrodniczy EKO-MAT. W tym roku wzięło w nim udział 32 uczniów  z klas IV-VI. Przygotowane zostały trzy zestawy testów (inny test pisały klasy czwarte, piąte i szóste). Tematem przewodnim tegorocznych zmagań ekologiczno – matematycznych były ptaki. Konkurs odbył się 12 kwietnia, jeszcze więc nie  został rozstrzygnięty.

Pogłębianie znajomości ptaków zależy w dużej mierze od nauczycieli. Podczas spotkania Zespołu Nauczycieli Przyrody Powiatu Mrągowskiego, które już od lat organizowane jest w naszej szkole przez p.Mariolę Masak, odbyło się szkolenie nauczycieli na temat „Antagonistyczne i nieantagonistyczne interakcje międzygatunkowe”. Prowadziła je nauczycielka  przyrody – p. Monika Bloch. Podczas prezentacji wykorzystała wiele przykładów, w których pojawiły się ptaki. Dodatkowo, podczas spotkania leśnik Nadleśnictwa Mrągowo – p.Ewa Pietrzak , która uczestniczyła w spotkaniu, ustaliła z nauczycielami ogólne ramy terenowego konkursu leśnego, który odbędzie się na początku czerwca. Jednym z zadań do rozpoznania przez dzieci będzie wygląd ptaków leśnych. Z pewnością podniesie to poziom wiedzy ornitologicznej uczniów nie tylko w naszej szkole ! 

 

PODSUMOWANIE:

  • Nie ma lepszych sposobów na zainteresowanie dzieci przyrodą, jak poznanie jej w naturalnym środowisku (stad pomysł na „pielgrzymowanie” nad jezioro  Czos do gniazda perkoza i łyski
  • Wiele wysiłku, ale też satysfakcji przyniosło dzieciom z klasy 5d samodzielne przygotowanie i prezentacja informacji o ptakach wodnych młodszym klasom
  • Dzieci z klas czwartych uczestniczyły w konkursie wiedzy „Ptaki naszych jezior i rzek”
  • Dzieci z klas IV-VI brały udział w konkursie na prezentację multimedialną „PTAKI WOKÓŁ NAS”
  • Tegoroczny konkurs szkolny EKO- MAT dotyczył tematyki ornitologicznej
  • Klasy piąte i szóste poznały przystosowania ptaków do lotu w budowie zewnętrznej,
  • Klasy czwarte poznawały zwyczaje ptasie i różne sposoby budowania ptasich gniazd
  • W naszej szkole uczą się nie tylko uczniowie, lecz również nauczyciele przyrody z całego powiatu

DZIAŁANIA  ORNITOLOGICZNE PODJĘTE PRZEZ NAUCZYCIELI Z DZIEĆMI ZACHĘCIŁY CAŁE RODZINY DO POZNAWANIA PRZYRODY. DZIECI OPOWIADAJĄ, ŻE WYCHODZĄ Z RODZICAMI NA SPACERY I OBSERWUJĄ PTAKI.

Jeden z rodziców – p. Wojciech Koliński ze swoją córką Zuzią z klasy 5e przekształcili przygotowaną wcześniej prezentację o pleszce i wykonali z tego filmik, który wraz z dźwiękiem można podziwiać wchodząc na link.

POZNALIŚMY RÓŻNORODNOŚĆ PTAKÓW, NAUCZYLIŚMY SIĘ JE ROZPOZNAWAĆ I ….. POKOCHALIŚMY SPACERY Z LORNETKĄ NA SZYI smiley

 

 

Karolina_Mielczarek_-_prezentacja_kaczka_krzyzowka.pptx

Oliwia_Olender_-_Nasze_ptaki_wiosna.pptx

Zuzanna_Kolinska_-_prezentacja_pleszki.ppt

http://zs1mragowo.edupage.org/album/?#gallery/92

       https://youtu.be/7ftTHibA2-E

      https://www.youtube.com/watch?v=sFAaB1OXgsk

 

 

 

 

 


 

Realizacja programu jestem na pTAK

 

W ramach realizacji wojewódzkiego  konkursu  „Mały ornitolog” organizowanego przez Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie – Olsztyńskie Centrum Edukacji Ekologicznej uczniowie klasy 2f i 2g wybrali się na zajęcie terenowe w poszukiwaniu ptaków wodnych. Przed wyjściem w teren uczniowie pogłębili swoją wiedzę na temat perkozów oraz łysek. Dzieci przygotowały informacje i ciekawostki dotyczące wybranych ptaków. Następnie korzystając z książek, albumów i atlasów przyrodniczych i przygotowanych  notatek wykonały gazetki na temat ptaków.

Gotowe plakaty każda grupa prezentowała przed pozostałymi uczniami. Dzieci szczególną uwagę zwróciły na wygląd i wielkość ptaków, występowanie w Polsce i na świecie, opowiadały, czym ptaki się odżywiają, gdzie i z czego budują gniazda. Następnie uczniowie wyruszyli nad jezioro Czos w celu obserwacji ptaków "na żywo". Jakiś czas trwało poszukiwanie gniazd ptaków wodnych  i samych ptaków, gdyż nie były widoczne na otwartym akwenie wody, tylko wśród szuwarów. Duży entuzjazm wśród najmłodszych wzbudził dwuczubaty perkoz wysiadujący jaja w odległości zaledwie kilku metrów i łatwy do obserwacji.  Uczniowie wzięli ze sobą wykonane na lekcji plakaty i ilustracje, które były bardzo przydatne do rozpoznania podglądanego gatunku.

Perkoz dwuczubaty to gatunek średniej wielkości wędrownego ptaka wodnego z rodziny perkozów. Jest bardzo popularny na Mazurach, nad mrągowskimi jeziorami. Uczniowie dość łatwo go rozpoznali po brązowych czubach na głowie i długiej, białej szyi. Mieliśmy możliwość posłuchania odgłosów ptaka: głośne - gerr, krroa. Perkoz zademonstrował nam się w całej okazałości podczas pływania i nurkowania. Jeszcze większą radość wśród małych miłośników przyrody wzbudziła łyska z pisklętami. Łyska jest gatunkiem średniej wielkości wędrownego ptaka wodnego z rodziny chruścieli. Jest, podobnie jak perkoz, bardzo popularna w okolicach Mrągowa. Ma charakterystyczny biały dziób i białą blaszkę na czole, więc uczniowie poradzili sobie z rozpoznaniem ptaka. Dzieciom niezmiernie podobały się małe pisklaczki z żółtą głową i czerwonym dziobem. Ptak dość spokojnie reagował na wizytę drugoklasistów, opiekując się młodymi. Zajęcie bardzo podobały się dzieciom i z wielkim zaangażowaniem brały w nich udział.

 

 

 

 

http://zs1mragowo.edupage.org/album/?#gallery/91

 

 

 

Wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie
    ul. Kopernika 2
    11-700 Mrągowo
  • Klasy I-III przy ul. Kopernika 2: 89 742 51 31
    Klasy IV-VIII, 0 i przedszkole przy ul. Kopernika 2C: 89 676 51 01
    Klasy 0-VIII przy ul. Bohaterów Warszawy 4: 89 741 86 80

Galeria zdjęć